Източник на снимката: БТА/APРангник: Испания? Изобщо не ни е страх...
"Ще играем за победа"
- 27/06/2026
Селекционерът на австрийския национален отбор по футбол Ралф Рангник заяви, че единствената им цел е да победят Алжир и да стигнат до елиминационната фаза на Световното първенство“, отхвърляйки предположенията, че избягването на победа би могло да осигури по-благоприятен път. Финалният мач от Група J, който трябва да се играе тази нощ породи необичаен интригуващ момент, тъй като 2-ият в класирането може да се изправи срещу европейския шампион Испания на осминафиналите, докато третият в класирането вероятно ще играе с по-малко сериозен съперник.
Рангник бързо прекрати дискусията в петък, когато беше попитан „дали Австрия може би предпочита да загуби в събота“.
„Не, определено не. Следващият въпрос“, отговори мениджърът на Австрия. „Ще видим утре след мача кой отбор ще получим, но в крайна сметка искаме да се съсредоточим върху нас. Искаме да спечелим мача. Искаме да минем в елиминационната фазаи поради тази причина за мене няма кой знае какво значение срещу кого ще се изправим“.
Но мачът между тези две страни неизбежно съживи един вече много далечен спомен – от 1982-а година – печално известният мач на Австрия срещу Западна Германия на стадиона в Хихон. Тогава двата отбора се сговориха да завършат така, че и двата да се класират напред за сметка на Алжир. Много футболни журналисти и историци нарекоха тази среща „Позорът от Хихон“.
„Когато се изигра този мач, никой от моя отбор не е бил роден. Аз самият съм бил младо момче, на 24 години. Това само ви показва колко отдавна е било това, колко време е минало и как няма никакво значение“.
„Единственото, което има значение, е да спечелим. И не ни интересува дали след това ще играем с Испания или с друг отбор“.
Към думите му се присъедини и присъстващият на пресконференцията Конрад Лаймер, който само беше чувал за тази стара история. „Честно казано, не ме интересува“, каза халфът на Байерн Мюнхен. „Излизаме, искаме да спечелим мача. Искаме да преминем през груповата фаза и след това не знаем дали ще е Испания или не“.
Рангник бързо прекрати дискусията в петък, когато беше попитан „дали Австрия може би предпочита да загуби в събота“.
„Не, определено не. Следващият въпрос“, отговори мениджърът на Австрия. „Ще видим утре след мача кой отбор ще получим, но в крайна сметка искаме да се съсредоточим върху нас. Искаме да спечелим мача. Искаме да минем в елиминационната фазаи поради тази причина за мене няма кой знае какво значение срещу кого ще се изправим“.
Но мачът между тези две страни неизбежно съживи един вече много далечен спомен – от 1982-а година – печално известният мач на Австрия срещу Западна Германия на стадиона в Хихон. Тогава двата отбора се сговориха да завършат така, че и двата да се класират напред за сметка на Алжир. Много футболни журналисти и историци нарекоха тази среща „Позорът от Хихон“.
„Когато се изигра този мач, никой от моя отбор не е бил роден. Аз самият съм бил младо момче, на 24 години. Това само ви показва колко отдавна е било това, колко време е минало и как няма никакво значение“.
„Единственото, което има значение, е да спечелим. И не ни интересува дали след това ще играем с Испания или с друг отбор“.
Към думите му се присъедини и присъстващият на пресконференцията Конрад Лаймер, който само беше чувал за тази стара история. „Честно казано, не ме интересува“, каза халфът на Байерн Мюнхен. „Излизаме, искаме да спечелим мача. Искаме да преминем през груповата фаза и след това не знаем дали ще е Испания или не“.






