
Подкрепа за нашите борци! В Унгария спечелиха битки, но предстои голямата война...
Представянето им в Будапеща беше добро
- 21/07/2025
Силният рейтингов турнир по борба в Будапеща завърши снощи. България беше представена от трима атлети в свободния стил, двама в класическия и две състезателки при жените. Равносметката е такава - два бронзови медала, на Ален Хубулов и Юлияна Янева, едно пето място на Стоян Кубатов, четвъртфинали за Георги Иванов и Биляна Дудова, отпадане след първата схватка на Микяй Наим и Дейвид Димитров.
Всеки медал е важен, защото струва много труд и лишения на съответния спортист. Всяка победа е важна, поради същата причина. Всяко участие е важно, ако има желание и раздаване.
ARENASPORT.BG направи разбор и коментар за българите, които взеха участие на състезанието в столицата на Унгария.
АЛЕН ХУБУЛОВ, СВОБОДЕН СТИЛ, 125 КГ
И в Будапеща Хубулов доказа, че е бъдещето на българската борба. Спечели бронзов медал – първо отличие за него през 2025-а година. След изключително успешната за него 2024-а, когато взе бронз от европейското за мъже, а до 23 години стана европейски шампион и световен вицешампион за България. Талантът му се вижда още от съвсем крехка възраст, Ален има по един бронз от световно и европейско при юношите. Само на 24 години, бъдещето е пред него и съм сигурен, че има още много какво да даде на себе си и нашата страна.
Роденият във Владикавказ атлет получи титлата „Майстор на спорта“ през септември 2021-а година. През декември 2022-а InterMat го постави на първо място в руската класация за свободен стил за мъже в категория до 125 кг.
Прави впечатление, че се разбира добре с треньора Радослав Великов и надеждите са на предстоящото световно първенство в Хърватия добрата му форма да продължи.
На рейтинговия турнир започна мощно, на шеста скорост – победа с 11:1 и технически туш над Нурсултан Азов от Казахстан. За да мине и през поляка Камил Косциолек на четвъртфинал – 6:2. Да, в спор за финала загуби от бъдещия шампион Шамил Шапиров от Бахрейн с 1:5. Но Шапиров беше безупречен в Унгария. По пътя си към финала стигна до две „чисти“ победи с по 6:0. Така че само Хубулов му взе точка преди схватката за златото.
С физическа мощ, хладен ум, спокойствие и тактическа дисциплина, добрите дни за състезателя на столичния ЦСКА с националното трико тепърва предстоят.
ГЕОРГИ ИВАНОВ, СВОБОДЕН СТИЛ, 125 КГ
Истинско богатство е да имаме не един, а двама добри борци в най-тежката категория на свободния стил. Определено Георги Иванов също заслужава похвали за представянето си на рейтинг сериите в столицата на Унгария.
Двукратният европейски шампион до 23 години имаше късмет на старта, защото съперникът му Гиорги Мешвилдишвили от Азербайджан се контузи. Но на осминафинала видяхме онзи Георги, когото сме свикнали да виждаме на големите турнири при 23-годишните. Георги с онзи плам в очите, с онази лудост и кипяща кръв. Стъпва на тепиха и се превръща в разярен лъв, готов да разкъса всичко пред себе си. Това момче не кипи, то ври от желание за борба, за изява, за победи и медали.
Показа го точно срещу много голямо име в борбата – Гиви Мачарашвили от Грузия. 3-кратният европейски шампион в категория до 97 кг участва при най-тежките в Будапеща. Иванов направи обрат срещу именития си съперник, който е актуален Олимпийски вицешампион, а освен това има и два бронза от световно първенство. Нашето момче водеше с 4:3 и се виждаше, че няма да даде задна, че няма да загуби схватката. Е, и тук съдбата намигна на Иванов, защото Мачарашвили също се контузи, но късметът е със смелите, както добре знаем.
На четвъртфинала прегоря срещу американеца Деметриус Томас и допусна грешки, от които съм убеден, че ще се учи за следващия голям турнир, на който ще участва. Седмото място в Унгария не е никак лошо за 23-годишния борец, който тепърва ще трупа опит при мъжете. Пожелавам му само това – никога да не губи този хъс, който показва на тепиха още със стъпването на него.
МИКЯЙ НАИМ, СВОБОДЕН СТИЛ, 65 КГ
Не е ирония – и при Наим има леко израстване. Защото загуби първите си схватки от предишните си два международни турнира с по 0:10 и технически туш. В Унгария отново имаше злата участ да отстъпи още на старта и да отпадне. Но този път с 2:7. 27-годишният борец на Левски се изправи срещу добър съперник в лицето на състезаващия се за Унгария Гамзатгадзи Халидов. И първата част завърши при равенство 2:2. Микяй трябва да работи върху грешките, които допуска, да ги изчиства, за да може за си върне формата от предишните години. Все пак е европейски вицешампион, има сребърни медали на европейско и при юношите, при 23-годишните. Всеки спортист има периоди, в които изпада в дупка. И пътят е да не се предаваш, да не се отказваш, а да работиш здраво, за да излезеш от тази яма и отново да стигнеш до слънцето, образно казано. Така може да се определи участието му на рейтинговия турнир – трупане на още опит и поуки от лошия резултат.
СТОЯН КУБАТОВ, КЛАСИЧЕСКИ СТИЛ, 77 КГ
След Ален Хубулов, най-големи похвали от мъжете ни в Будапеща определено заслужава Кубатов. Не само, защото беше близо до бронзовия медал. Да, в крайна сметка остана на петото място. Но загуби битката за медала от много силен съперник. Сергей Степанов е европейски шампион до 23 години, има и бронз от световно в тази възрастова група. А през настоящата година триумфира със златен медал на рейтинговия турнир в Хърватия.
Стоян се бори мъжки, с голяма желание, с воля за победа. На няколко пъти се възползва по отличен начин, когато съперниците му бяха поставени в партер. Ще направя едно сравнение. Кубатов сега завърши пети на рейтигов турнир, а на последния си такъв преди този в Будапеща, беше на… 25-о място! Сами виждате разликата.
Да, липсва му медал при мъжете. На 27 години е и до момента единственото му отличие е бронз от европейско първенство до 23 години. Връх е петото му място на световното през 2023 година, когато също изгуби схватка за бронзов медал. Има и седмо място на европейско през 2024-а. Ако продължава в същия дух, медалът при мъжете няма да остане само мираж.
Стоян Кубатов ни зарадва с прекрасни победи в Унгария. Още в квалификацията направи обрат и победи унгареца Атила Тоесмаги с 5:3, а на осминафинал доказа, че е по-добър и от казахстанеца Йелдоз Камелов – успех с 3:1. Кубатов спокойно можеше да отиде на полуфиналите, но имаше срещу себе си опитен борец, друг унгарец – Роберт Фрич. На 30 години, Фрич е европейски шампион от 2022-а година. Нашето момче отстъпи с 3:6 на Роберт, който след това спечели сребърния медал от турнира. Още трябва да съжаляваме за онази ситуация, когато Фрич беше в партер и малко не стигна на Стоян да повтори ситуацията от предишните му схватки в столицата на Унгария, които го изстреляха напред.
Като прибавим и успеха му в репешажа с 3:2 срещу корееца Босеонг Канг, Кубатов постигна 3 победи на рейтинг сериите и даде надежда, че занапред ще го гледаме все по-силен на тепиха.
ДЕЙВИД ДИМИТРОВ, КЛАСИЧЕСКИ СТИЛ, 82 КГ
Ще кажете, че няма как да напиша нещо хубаво за борец, който е загубил с 0:9 още първата си среща и е приключил турнира. Такъв беше случаят с Дейвид Димитров в Будапеща. Борбата е мъжки спорт и оправданията звучат смешно. Но, все пак, макар и на 28 години, говорим за атлет, който в предните 2 години е участвал само на две големи международни състезания и му липсва опит там. През 2023-а Дейвид стана осми на европейско, а през следващата 17-и, отново на първенството на Стария континент.
Срещу него на тепиха стъпи турчинът Бурхан Акбудак, който е световен и европейски шампион, а през тази година спечели рейтинг сериите в Тирана. Да, там нашият Светослав Николов щеше за го победи, ако не бяха реферите, подарили 2 точки на турчина, но не трябва да мачкаме и газим Димитров заради това 0:9. Най-лесно е да риташ падналия, но не е никак правилно. Особено, когато става въпрос за спорт, за борба.
ЮЛИЯНА ЯНЕВА, СВОБОДЕН СТИЛ, 68 КГ
Каквото и да напиша за Янева, малко ще е! Момичето направи отлично завръщане на тепиха, след дълго отсъствие заради контузия. В Будапеща видяхме онази Юлияна, която добре познаваме от периода преди травмата. Което е страхотно! Искрено й желая лошите моменти от здравословно естество да са зад нея и занапред да ни радва все повече и повече на тепиха, където е войн със златна броня.
26-годишнвата спортистка стана европейска шампионка през 2023-а, а през миналата година взе бронз от шампионата на Стария континент и участва на Олимпиадата.
А на рейтинговия турнир в Будапеща се развихри като торнадо – 10:0 и технически туш на старта срещу бразилката Таис Тертулиано, 12:1 и нов технически туш срещу германката Герда Барт на четвъртфинал! Юлето просто не даде на съперничките си да поемат дори глътка въздух.
Жалко, че не стигна до финала. Все пак загуби от бъдещата шампионка от САЩ – Кенеди Блейдс, която е превъзхождаше доста ръстово. Но с въпросните две победи и с тази за бронза – 11:1 за пореден технически туш, този път над Алина Шевченко, Янева изкрещя на света, че пак е тук и тепърва ще виждаме най-доброто от нея. С нетърпение очакваме да я видим на тепиха по време на световното в Хърватия през септември.
БИЛЯНА ДУДОВА, СВОБОДЕН СТИЛ, 62 КГ
„Това е спортът – или печелиш, или се учиш!“, написа в социалните мрежи голямата ни звезда в женската борба Биляна Дудова след участието си в Будапеща. Дори и най-големите имат тежки моменти. Важното е да се изправиш, когато и паднал и с високо вдигната глава да продължиш да преследващ целите и мечтите си. А за Биби те са възможно най-високи. Защото тя отдавна се е доказала в борбата – покори световния връх и 4 пъти европейския. Дори само това е достатъчно за една отлична кариера. Но Дудова е на 27, в разцвета на спортната си сила и вярвам, че на световното в Загреб тази година отново ще постигне нещо голямо.
Страхотно беше началото за нея в Будапеща. Справи се с унгарката Ясмин Солиман без да се изпоти – 12:2 и технически туш. Едва ли съм бил единственият, който е очаквал от Биляна пореден медал. През тази година тя си тръгна с бронз и сребро от предишните две рейтинг серии – в Хърватия и Албания. И то със здравословни проблеми. За щастие, сега нямаше такива. Допусна да бъде туширана от канадката Ана Паула Гонзалез, която след това стана трета, но на всички е ясно, че състезанието в Унгария беше просто репетиция за световното. Нищо фатално не се е случило, а Дудова, която взе бронз и от европейското първенство тази година, тепърва ще ни прави горди. Тя и Юлияна Янева са двете птички в женската ни борба, които трябва да ни оставят в пролетта, в която сме дълги години насам с успехите им, с тези на Мими Христова, Миглена Селишка и Евелина Николова.
За финал – спортистите ни заслужават нашата подкрепа и уважение. Защото именно те прославят България. Те носят радост на народа, който е мачкан ежедневно по всевъзможни начини. Те са хората, а не онези от парламента, които не пропускат възможност да снимат с тях и да си направят реклама, има ли успехи. Успехи, за които нямат много голям принос, с оглед финансите в спорта от страна на държавата и спортните ни бази.
Рейтинговият турнир в Будапеща отмина. Сега идва най-големият форум в борбата за годината – световното първенство през септември. И, докато с този текст искам да изразя подкрепата си към хората в националните ни отбори към момента, няма как да не завърша с тъга, че ги няма големи шампиони от класическия стил – като Семен Новиков, Кирил Милов и останалите. Дано в крайна сметка има щастлив финал на всичките тези драми и скандали. Дано има диалог и разбирателство. Дано видим тези момчета на световното. Дано Станка Златева и компания загърбят ината и егото си в името на България и българската борба, която е най-успешният ни спорт за всички времена. Правила? За какви правила говорим, когато личният треньор на Юлияна Янева – Серафим Бързаков, е до Симеон Щерев на стола до тепиха в Будапеща?! За свободния стил може, за жените може, а в същото време за Сослан Фарниев и звездите ни от класическия стил не може. Това е двоен аршин! Хората не са слепи и го виждат. Дано „прогледне“ и Златева. За доброто на спортистите, на борбата ни, за доброто на България! Защото най-важното, най-ценното, това е да чуваме химна, докато поредният наш борец е получил златния си медал. Нека се обединим! Защото съединението прави силата! За някои е само фраза. Поне в спорта да бъде реалност!
Всеки медал е важен, защото струва много труд и лишения на съответния спортист. Всяка победа е важна, поради същата причина. Всяко участие е важно, ако има желание и раздаване.
ARENASPORT.BG направи разбор и коментар за българите, които взеха участие на състезанието в столицата на Унгария.
АЛЕН ХУБУЛОВ, СВОБОДЕН СТИЛ, 125 КГ
И в Будапеща Хубулов доказа, че е бъдещето на българската борба. Спечели бронзов медал – първо отличие за него през 2025-а година. След изключително успешната за него 2024-а, когато взе бронз от европейското за мъже, а до 23 години стана европейски шампион и световен вицешампион за България. Талантът му се вижда още от съвсем крехка възраст, Ален има по един бронз от световно и европейско при юношите. Само на 24 години, бъдещето е пред него и съм сигурен, че има още много какво да даде на себе си и нашата страна.
Роденият във Владикавказ атлет получи титлата „Майстор на спорта“ през септември 2021-а година. През декември 2022-а InterMat го постави на първо място в руската класация за свободен стил за мъже в категория до 125 кг.

На рейтинговия турнир започна мощно, на шеста скорост – победа с 11:1 и технически туш над Нурсултан Азов от Казахстан. За да мине и през поляка Камил Косциолек на четвъртфинал – 6:2. Да, в спор за финала загуби от бъдещия шампион Шамил Шапиров от Бахрейн с 1:5. Но Шапиров беше безупречен в Унгария. По пътя си към финала стигна до две „чисти“ победи с по 6:0. Така че само Хубулов му взе точка преди схватката за златото.
С физическа мощ, хладен ум, спокойствие и тактическа дисциплина, добрите дни за състезателя на столичния ЦСКА с националното трико тепърва предстоят.
ГЕОРГИ ИВАНОВ, СВОБОДЕН СТИЛ, 125 КГ
Истинско богатство е да имаме не един, а двама добри борци в най-тежката категория на свободния стил. Определено Георги Иванов също заслужава похвали за представянето си на рейтинг сериите в столицата на Унгария.
Двукратният европейски шампион до 23 години имаше късмет на старта, защото съперникът му Гиорги Мешвилдишвили от Азербайджан се контузи. Но на осминафинала видяхме онзи Георги, когото сме свикнали да виждаме на големите турнири при 23-годишните. Георги с онзи плам в очите, с онази лудост и кипяща кръв. Стъпва на тепиха и се превръща в разярен лъв, готов да разкъса всичко пред себе си. Това момче не кипи, то ври от желание за борба, за изява, за победи и медали.

На четвъртфинала прегоря срещу американеца Деметриус Томас и допусна грешки, от които съм убеден, че ще се учи за следващия голям турнир, на който ще участва. Седмото място в Унгария не е никак лошо за 23-годишния борец, който тепърва ще трупа опит при мъжете. Пожелавам му само това – никога да не губи този хъс, който показва на тепиха още със стъпването на него.
МИКЯЙ НАИМ, СВОБОДЕН СТИЛ, 65 КГ
Не е ирония – и при Наим има леко израстване. Защото загуби първите си схватки от предишните си два международни турнира с по 0:10 и технически туш. В Унгария отново имаше злата участ да отстъпи още на старта и да отпадне. Но този път с 2:7. 27-годишният борец на Левски се изправи срещу добър съперник в лицето на състезаващия се за Унгария Гамзатгадзи Халидов. И първата част завърши при равенство 2:2. Микяй трябва да работи върху грешките, които допуска, да ги изчиства, за да може за си върне формата от предишните години. Все пак е европейски вицешампион, има сребърни медали на европейско и при юношите, при 23-годишните. Всеки спортист има периоди, в които изпада в дупка. И пътят е да не се предаваш, да не се отказваш, а да работиш здраво, за да излезеш от тази яма и отново да стигнеш до слънцето, образно казано. Така може да се определи участието му на рейтинговия турнир – трупане на още опит и поуки от лошия резултат.

След Ален Хубулов, най-големи похвали от мъжете ни в Будапеща определено заслужава Кубатов. Не само, защото беше близо до бронзовия медал. Да, в крайна сметка остана на петото място. Но загуби битката за медала от много силен съперник. Сергей Степанов е европейски шампион до 23 години, има и бронз от световно в тази възрастова група. А през настоящата година триумфира със златен медал на рейтинговия турнир в Хърватия.
Стоян се бори мъжки, с голяма желание, с воля за победа. На няколко пъти се възползва по отличен начин, когато съперниците му бяха поставени в партер. Ще направя едно сравнение. Кубатов сега завърши пети на рейтигов турнир, а на последния си такъв преди този в Будапеща, беше на… 25-о място! Сами виждате разликата.

Стоян Кубатов ни зарадва с прекрасни победи в Унгария. Още в квалификацията направи обрат и победи унгареца Атила Тоесмаги с 5:3, а на осминафинал доказа, че е по-добър и от казахстанеца Йелдоз Камелов – успех с 3:1. Кубатов спокойно можеше да отиде на полуфиналите, но имаше срещу себе си опитен борец, друг унгарец – Роберт Фрич. На 30 години, Фрич е европейски шампион от 2022-а година. Нашето момче отстъпи с 3:6 на Роберт, който след това спечели сребърния медал от турнира. Още трябва да съжаляваме за онази ситуация, когато Фрич беше в партер и малко не стигна на Стоян да повтори ситуацията от предишните му схватки в столицата на Унгария, които го изстреляха напред.
Като прибавим и успеха му в репешажа с 3:2 срещу корееца Босеонг Канг, Кубатов постигна 3 победи на рейтинг сериите и даде надежда, че занапред ще го гледаме все по-силен на тепиха.
ДЕЙВИД ДИМИТРОВ, КЛАСИЧЕСКИ СТИЛ, 82 КГ
Ще кажете, че няма как да напиша нещо хубаво за борец, който е загубил с 0:9 още първата си среща и е приключил турнира. Такъв беше случаят с Дейвид Димитров в Будапеща. Борбата е мъжки спорт и оправданията звучат смешно. Но, все пак, макар и на 28 години, говорим за атлет, който в предните 2 години е участвал само на две големи международни състезания и му липсва опит там. През 2023-а Дейвид стана осми на европейско, а през следващата 17-и, отново на първенството на Стария континент.

ЮЛИЯНА ЯНЕВА, СВОБОДЕН СТИЛ, 68 КГ
Каквото и да напиша за Янева, малко ще е! Момичето направи отлично завръщане на тепиха, след дълго отсъствие заради контузия. В Будапеща видяхме онази Юлияна, която добре познаваме от периода преди травмата. Което е страхотно! Искрено й желая лошите моменти от здравословно естество да са зад нея и занапред да ни радва все повече и повече на тепиха, където е войн със златна броня.
26-годишнвата спортистка стана европейска шампионка през 2023-а, а през миналата година взе бронз от шампионата на Стария континент и участва на Олимпиадата.

Жалко, че не стигна до финала. Все пак загуби от бъдещата шампионка от САЩ – Кенеди Блейдс, която е превъзхождаше доста ръстово. Но с въпросните две победи и с тази за бронза – 11:1 за пореден технически туш, този път над Алина Шевченко, Янева изкрещя на света, че пак е тук и тепърва ще виждаме най-доброто от нея. С нетърпение очакваме да я видим на тепиха по време на световното в Хърватия през септември.
БИЛЯНА ДУДОВА, СВОБОДЕН СТИЛ, 62 КГ
„Това е спортът – или печелиш, или се учиш!“, написа в социалните мрежи голямата ни звезда в женската борба Биляна Дудова след участието си в Будапеща. Дори и най-големите имат тежки моменти. Важното е да се изправиш, когато и паднал и с високо вдигната глава да продължиш да преследващ целите и мечтите си. А за Биби те са възможно най-високи. Защото тя отдавна се е доказала в борбата – покори световния връх и 4 пъти европейския. Дори само това е достатъчно за една отлична кариера. Но Дудова е на 27, в разцвета на спортната си сила и вярвам, че на световното в Загреб тази година отново ще постигне нещо голямо.
Страхотно беше началото за нея в Будапеща. Справи се с унгарката Ясмин Солиман без да се изпоти – 12:2 и технически туш. Едва ли съм бил единственият, който е очаквал от Биляна пореден медал. През тази година тя си тръгна с бронз и сребро от предишните две рейтинг серии – в Хърватия и Албания. И то със здравословни проблеми. За щастие, сега нямаше такива. Допусна да бъде туширана от канадката Ана Паула Гонзалез, която след това стана трета, но на всички е ясно, че състезанието в Унгария беше просто репетиция за световното. Нищо фатално не се е случило, а Дудова, която взе бронз и от европейското първенство тази година, тепърва ще ни прави горди. Тя и Юлияна Янева са двете птички в женската ни борба, които трябва да ни оставят в пролетта, в която сме дълги години насам с успехите им, с тези на Мими Христова, Миглена Селишка и Евелина Николова.

Рейтинговият турнир в Будапеща отмина. Сега идва най-големият форум в борбата за годината – световното първенство през септември. И, докато с този текст искам да изразя подкрепата си към хората в националните ни отбори към момента, няма как да не завърша с тъга, че ги няма големи шампиони от класическия стил – като Семен Новиков, Кирил Милов и останалите. Дано в крайна сметка има щастлив финал на всичките тези драми и скандали. Дано има диалог и разбирателство. Дано видим тези момчета на световното. Дано Станка Златева и компания загърбят ината и егото си в името на България и българската борба, която е най-успешният ни спорт за всички времена. Правила? За какви правила говорим, когато личният треньор на Юлияна Янева – Серафим Бързаков, е до Симеон Щерев на стола до тепиха в Будапеща?! За свободния стил може, за жените може, а в същото време за Сослан Фарниев и звездите ни от класическия стил не може. Това е двоен аршин! Хората не са слепи и го виждат. Дано „прогледне“ и Златева. За доброто на спортистите, на борбата ни, за доброто на България! Защото най-важното, най-ценното, това е да чуваме химна, докато поредният наш борец е получил златния си медал. Нека се обединим! Защото съединението прави силата! За някои е само фраза. Поне в спорта да бъде реалност!